Jak tworzyć etykiety produktów spożywczych?

Ostatnimi czasy bardzo modne stało się sprawdzanie etykiet produktów spożywczych. Oprócz tego, że jest to modne jest również bardzo ważne dla naszego zdrowia czy jednak możemy wierzyć informacjom zawartym na etykietach? Najprawdopodobniej tak, ponieważ ich tworzenie określają normy wprowadzone w roku 2000, 2004 i 2008. Natomiast od roku 2014 obowiązują bardzo szczegółowe przepisy regulowane Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego Rady z dnia 13 grudnia 2014 roku. 

Jak więc poprawnie tworzyć etykiety na opakowaniach?

Na etykiecie obowiązkowo musi się znaleźć podstawowa informacja to jest:

  • nazwa i rodzaj produktu,
  • skład,
  • warunki przechowywania,
  • nazwę producenta,
  • datę ważności (aktualnie istnieje duża swoboda w umieszczaniu daty ważności - może to być dowolne miejsce, uprzednio data ważności musiała się znaleźć wyłącznie w miejscu nazwy wyrobu i ilości netto), 
  • ilość netto (musi zawierać zawartość tłuszczu, kaloryczność, zawartość cukrów, węglowodanów, soli, białka, skrobi, witamin, minerałów, błonnika i alkoholi), . 

Każda etykieta powyżej 10 cm2 powinna zawierać informację ze szczegółowym składem.

Kolejność wymieniania składników nie jest przypadkowa pierwsze wymieniane są zawsze te składniki, które mają największą zawartość procentową. Nie dotyczy to oczywiście wyrobów jednoskładnikowych, a także tych zawierających alergeny, bowiem informacje o ich zawartości zamieszcza się zawsze, bez względu na wielkość opakowania. Wyjątkiem jest sytuacja, gdzie główny składnik sam  sobie jest alergenem. Nazwę alergenu poprzedza się wyrazem zawiera, a jeżeli w produkcie występują śladowe ilości alergenu umieszcza się informację "może zawierać śladowe ilości". W przypadku produktów mięsnych obowiązkowo umieszcza się informację o pochodzeniu mięsa, ponadto konieczne jest wskazanie kodu identyfikacyjnego grupy zwierząt, numer zatwierdzenia ubojni, a także dane dotyczące wartości odżywczych. 

W rozporządzeniu określono również inne parametry takie jak wielkość czcionki, bowiem ma ona być czytelna dla każdego w związku z tym czcionka na etykiecie dla małych opakowań wynosi 0,9 mm, a dla dużych opakowań wynosi 1,2 mm. Etykieta również powinna być wytrzymała i nie usuwalna. Nie może mieć miejsce sytuacja gdy jedna etykieta zostanie zastąpiona inną wprowadzającą w błąd. Bardzo modne stało się ostatnio stosowanie etykiet ekologicznych nie zawierających polimerów, a także zastąpienie plastiku połączeniem papieru i szkła. jeżeli produkt zawiera opakowanie ekologiczne do powtórnego przetworzenia, taką informację również należy umieścić na opakowaniu. Klienci doceniają umieszczanie na opakowaniach informacji o odpowiednim wyborze pojemnika, w którym należy umieścić opakowanie w razie wyrzucenia. Od nie dawna dostępne są również etykiety samoprzylepne. Wykazują się one wysokim poziomem trwałości, bowiem druk cyfrowy jest utrwalany promieniami UV. 

Jeżeli sami nie umiemy prawidłowo odczytać etykiety nie martwmy się. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji służących do porównania składu produktów. Wystarczy tylko pobrać odpowiednią aplikację i zeskanować jej kod kreskowy. I gotowe! Jeśli są Państwo zainteresowanie etykietowaniem produktów zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty tutaj: https://sowikopack.pl/oferta/etykietowanie-i-znakowanie

 

Kontakt z nami

723 944 852

05-430 Celestynów ul. Osiecka 2