Co wyróżnia dobry projekt etykiety?

Wybierając produkty na sklepowych półkach, czy stronach internetowych często kierujemy się pierwszymi wrażeniami wzrokowymi. Spośród produktów o podobnym zastosowaniu wybieramy te które bardziej podobają nam się wizualnie, czy w jakiś sposób zwracają naszą uwagę. Dopiero później porównujemy ich zastosowanie ,czy cechy na którym nam zależy.

Jak zatem zwrócić uwagę klienta na nasz produkt? Sekret tkwi w aspektach wizualnych naszego produktu, a w wielu sytuacjach w etykietach znajdujących się na nim. Nie można jednak zapominać, że dobrze zaprojektowane etykiety nie tylko wyróżnią nasz produkt z grupy jemu podobnych, ale także będą wykonane z zastosowaniem odpowiednich technologii druku, z wykorzystaniem właściwych materiałów.

Jak kolor i tekstura wpływają na odbiór produktu?

Pierwszą rzeczą ja jaką zwracamy uwagę patrząc na etykietę jest jej kolor. Odpowiednia, często charakterystyczna barwa sprawia, że nasz wzrok jest przyciągany do konkretnego produktu. Zastosowane barwy mogą wpłynąć na emocje, które odczuwamy patrząc na dany produkt. Kolory z grupy czerwieni, pomarańczy i żółci działają w sposób pobudzający, zielenie i błękity kojarzą się natomiast ze spokojem i wyciszeniem. Natomiast kolory neutralne, takie jak biele, beże, czy szarości łagodzą ogólny odbiór.

Etykiety z elementami srebra, czy złota mogą wpłynąć na podkreślenie wyrafinowania, czy zaawansowania technologicznego. Zastosowanie brązów zwraca uwagę na trwałość i niezawodność, a przy niektórych produktach może kojarzyć się z tworzywami ekologicznymi, czy wielokrotnego użytku. Dodatkowo zastosowanie przy produkcji etykiety grubszej faktury zamiast cienkiego papieru, może sprawić, że będziemy myśleli o produkcie, jako wysokojakościowym.

Kształt etykiety, a kształt produktu

Oprócz doboru odpowiedniej palety barw dla naszej etykiety istotny jest też jej kształt oraz dopasowanie do produktu, na którym się znajdzie. Niezbędne jest więc rozważenie takich aspektów jak kształt opakowania produktu oraz wielkość etykiety na nim – czy chcemy zakryć całkowicie produkt, czy pokazać jego część.

Warto rozważyć różne kształty etykiet. Czy mają wysyłać przekaz profesjonalny i elegancki, czy może fantazyjny. Owale i koła są bardziej harmonijne i dodatkowo łatwo wpasować w ich środek logo producenta. Niestandardowe, niespotykane kształty zwiększają natomiast atrakcyjność produktu, na którym są umieszczone. Zagospodarowanie miejsca na etykiecie wpływa na komunikację z konsumentem

Etykiety mają nie tylko charakter promocyjny, ale także komunikacyjny. Oprócz przekazu marketingowego muszą, przekazać ważne dla konsumenta informacje. Istotne jest więc rozmieszczenie tekstu oraz zastosowana czcionka. Treść, oprócz merytoryki, powinna charakteryzować się czytelnością. Klient powinien z łatwością odnaleźć informacje, które go interesują.

Wykorzystując etykietę jako medium komunikacyjne, możemy przekazać klientowi cechy charakterystyczne naszej marki i spróbować stworzyć z nim więź. Chwytliwe, trafne hasła marketingowe oraz bezpośrednie zwroty do klienta zdecydowanie bardziej będą do niego przemawiać, niż nudna, powtarzalna nalepka. Przy projektowaniu etykiety trzeba pamiętać o zachowaniu miejsca na logo firmy, nazwy produktu, jego typu oraz wszystkich informacji, które są niezbędne aby mógł on być dopuszczony do sprzedaży. Warto pamiętać, że etykieta zaprojektowana w sposób chaotyczny i nieczytelny na pewno nie wpłynie na zwiększenie wyników sprzedaży produktu, a wręcz przeciwnie, będzie działała dla klienta w sposób odpychający.

W przypadku braku miejsca na etykiecie dobrym sposobem jest umieszczenie kodu QR. Po jego zeskanowaniu, klient jest odsyłany na dedykowaną produktowi stronę internetową, zawierającą wszystkie szczegóły i dodatkowe informacje.

Kontakt z nami

723 944 852

05-430 Celestynów ul. Osiecka 2