Czym różnią się etykiety samoprzylepne i naklejki?

Pojęcia "naklejka' i "etykieta samoprzylepna" często są stosowane zamiennie, zwłaszcza w potocznej mowie. Tymczasem istnieje między nimi kilka istotnych różnic, które warto znać, zwłaszcza, jeśli chcemy wykorzystać jedne lub drugie w swoim biznesie i mamy wątpliwości, które właściwie powinniśmy zamówić.

Materiał, z którego są wykonane

Naklejki zazwyczaj wykonuje się z papieru lub specjalnej samoprzylepnej folii. W przypadku etykiet wybór materiałów, które mamy do dyspozycji jest znacznie szerszy, co ułatwia wybór odpowiedniej etykiety dla każdego zastosowania. Na szczególną uwagę zasługują etykiety o specjalnym przeznaczeniu, na przykład takie, które są dopuszczone do kontaktu z żywnością. Zgodnie z wymogami prawa tylko tego rodzaju etykiety można wykorzystywać do oklejania produktów spożywczych. 

Funkcja

Kolejna istotna różnica to funkcja. O ile naklejki pełnią przede wszystkim rolę promocyjną i dekoracyjną, o tyle etykiety dodatkowo mają funkcję informacyjną. W praktyce oznacza to, że etykiety muszą nie tylko ładnie się prezentować, ale również być czytelne i przyjemne w odbiorze. Definiuje to między innymi rodzaj czcionek, które mogą być na nich wykorzystywane. Konsument już na pierwszy rzut oka powinien być w stanie odczytać treść etykiety. Jeśli czcionka będzie zbyt ozdobna i skomplikowana, prawdopodobnie w ogóle nie będzie chciał jej czytać.

Sposób naklejania

Etykiety zazwyczaj są naklejane automatyczne. Klient otrzymuje gotowe, już oklejone opakowanie. Naklejki częściej pełnią rolę gadżetów reklamowych, w związku z tym zwykle wręczane są jeszcze nienaklejone, tak by konsument sam mógł zdecydować, co z nimi zrobi i gdzie umieści.

Trwałość

Naklejki i etykiety różnią się między sobą również trwałością. Do naklejania etykiet używa się zdecydowanie mocniejszych klejów, ponieważ są narażone na oddziaływanie szeregu różnych czynników, a zależy nam na ich trwałości. Etykieta nie powinna się zbyt łatwo odklejać, ponieważ nie będzie spełniać swojej roli. Spróbujmy sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby etykiety całej partii słoików czy puszek odkleiły się w transporcie. Taka sytuacja jest przecież niedopuszczalna. W przypadku naklejek zwykle nie mamy aż takich surowych wymagań. Używa się w nich słabszych klejów, po to, by w razie potrzeby móc je łatwo odkleić z wybranego podłoża. Jako że naklejki pełnią głównie rolę dekoracyjną, nic złego się nie stanie, jeśli z czasem klej przestanie trzymać i naklejka samoistnie się odklei. Sprawdź naszą ofertę jaką jest etykietowanie towarów

Co wybrać naklejki czy etykiety?

Wybór między naklejkami i etykietami powinien uwzględniać przede wszystkim ich przeznaczenie. W rzeczywistości są to dwa zupełnie odmienne produkty. Etykiety powinniśmy zamówić wtedy, gdy chcemy okleić opakowania produktów, umieszczając na nich wybrane informacje. Naklejki pełnią raczej funkcję reklamową i będą dobrym wyborem wtedy, gdy szukamy prostych i niedrogich gadżetów promocyjnych dla swojej firmy. 

 

Kontakt z nami

723 944 852

05-430 Celestynów ul. Osiecka 2