Druk offsetowy a cyfrowy

Poligrafia to dziedzina zajmująca się drukiem czyli powielaniem różnego rodzaju materiałów na użytek indywidualny, oraz na skalę przemysłową.

Co to dokładnie oznacza? Otóż chodzi o to iż możemy udać się do punktu z usługami poligraficznymi i wydrukować jedną stronę książki lub zdjęcie, ale również możliwe jest drukowanie gazet czy też książek w milionach egzemplarzy. Poligrafia obejmuje trzy etapy związane z drukowaniem i jest to przygotowanie materiałów do wydruku, wydruk rzeczywisty, oraz jeżeli wymaga tego zlecenie wykończenie druku czyli laminowanie, bindowanie, oprawianie czy przycinanie na żądany wymiar. W tym artykule skupimy się jednak na dwóch metodach drukowania, a mianowicie na druku offsetowym i druku cyfrowym. Przedstawimy różnice i opiszemy na czym polegają oba rodzaje druku. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem.

Druk offsetowy bez wątpienia idealnie sprawdza się podczas drukowania dużych nakładów materiałów, ponieważ zachowuje on cały czas wysoką jakość wydruków. Ten rodzaj drukowania polega na tym że na matrycę zostaje naniesiona odpowiednio dobrana farba za pomocą specjalnej maszyny. Następnie na papier lub inny rodzaj materiału przenoszony jest obraz za sprawą cylindra pośredniego. Offset dzielimy dodatkowo na dwie kategorie:

  • arkuszowy który wykorzystuje się zazwyczaj w drukowaniu dużych nakładów materiałów promocyjnych. W tym przypadku na materiał drukowy nakłada się farby o dużej lepkości i utrwala się je poprzez polimeryzację.
  • zwojowy - stosowany w drukowaniu gazet gdzie podłożem jest jak sama nazwa wskazuje zwój. Utrwalenie może odbywać się na zimno lub na gorąco, a stosowane farby mają mniejszą lepkość niż w przypadku offsetu arkuszowego.

Druk cyfrowy jest najpopularniejszą formą drukowania i świetnie sprawdza się w przypadku małych nakładów potrzebnych materiałów.

Ponieważ wydruk następuje bezpośrednio z komputera bądź nośnika danych drukowanie może rozpocząć się od razu po dostarczeniu danych i nie wymaga żadnych skomplikowanych przygotowań. Urządzenia wykorzystywane w druku cyfrowym pracują w technologii laserowej, więc zamiast matrycy posiadają cylinder (fotoreceptor), który jest pokryty warstwą światłoczułą. Cylinder ten naświetlony wiązką lasera „tworzy” wymagany obraz, który następnie za pomocą tonera jest przenoszony na papier.

W tym krótkim opisie można zauważyć zdecydowane różnice pomiędzy drukiem offsetowym a drukiem cyfrowym. Są to zupełnie dwie różne technologie. Kolejną istotną informacją jest koszt obu rodzajów druku. Zdecydowanie offset jest droższą opcją natomiast jak wspomnieliśmy wcześniej nadaje się on do wysokonakładowych zleceń, więc w takim przypadku cena nie gra już tak istotnej roli, natomiast zdecydowanie bardziej liczy się jakość i trwałość wydruku. Druk cyfrowy jest bez wątpienia tańszym rozwiązaniem, które również oferuje bardzo dobrą jakość wydruków, ale zdecydowanie polecany jest do niskich nakładów. Jeżeli zależy nam na szybkim wydruku to oczywiście wybieramy druk cyfrowy. W przypadku druku offsetowego nie ma możliwości wprowadzania zmian w bieżących wydrukach, każda zmiana opóźnia wykonanie zlecenia, oraz znacząco podnosi koszty. W druku cyfrowym można bez problemu edytować wydruki.  Przed wyborem odpowiedniej metody drukowania warto skontaktować się z drukarnią. Specjaliści pomogą wybrać nam najlepszy rodzaj wydruku dopasowany do naszych potrzeb.

Kontakt z nami

723 944 852

05-430 Celestynów ul. Osiecka 2