Czym jest drukarnia cyfrowa?

Czym jest drukarnia cyfrowa i czym różni się druk cyfrowy od druku offsetowego lub laserowego? Osobom bez doświadczenia w poligrafii nie wiele mówią te pojęcia. Dlatego pomagamy je zrozumieć. Większość ludzi nie potrafi wskazać, czym różni się druk cyfrowy od offsetowego. Różnica jest jednak znacząco i pozwala zdecydować, jaki rodzaj druku będzie najlepszy w danym przypadku. Jest to istotne, kiedy wśród naszych zainteresowań jest drukarnia etykiet, katalogów, czy ulotek. Musimy wtedy zdecydować, jaki rodzaj wydruku chcemy.

Druk cyfrowy - co to jest?

Wśród popularnych technik wydruku, druk cyfrowy stanowi bardzo ważną metodę. Bez trudu znajdziemy drukarnię internetową oraz stacjonarną, która oferuje wydruk techniką cyfrową. Drukowanie odbywa się za pomocą elektrofotograficznej maszyny drukarskiej, która tworzy wydruk dzięki danym, jakie przesyłane są bezpośrednio z komputera. To sprawia, że grafik komputerowy przygotowujący projekt do wydruku ma całkowitą dowolność. Urządzenie bez trudu poradzi sobie z przekopiowaniem projektu na kartkę papieru. Jednocześnie, projekt do wydruku możemy dostarczyć do drukarni na niemal każdym nośniku cyfrowym. Ponadto, taki wydruk nie wymaga żadnych form drukarskich lub pośrednich nośników, dzięki czemu drukowanie wizytówek, etykiet czy ulotek jest szybki i stosunkowo tani.

Sposób drukowania metodą cyfrową

Metoda drukowania cyfrowego w dużej mierze przypomina wydruk metodą laserową, jednak pozwala otrzymać znacznie lepszy efekt. Jakość drukarni cyfrowej jest znacznie wyższa, a czas wykonania takich wydruków - krótszy. Jest to ogromną zaletą tego typu drukarni. W wielu przypadkach możliwe jest drukowanie niemal ekspresowo, od ręki. Wydruk cyfrowy nie wymaga żadnych dodatkowych matryc czy jakichkolwiek zabiegów. Wystarczy uruchomić proces, aby otrzymać gotowe produkty. W przeciwieństwie do wielu innych metod drukowania, które do tej pory cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Zalety drukowania cyfrowego

Po wydrukowaniu, kartki mogą od razu zostać poddane dalszej obróbce. Oznacza to, że można je dowolnie ciąć, sklejać, czy bindować, bez konieczności odczekania jakiegoś czasy, aby np. tusz wyschnął. Co więcej, brak matryc czy innych narzędzi sprawia, że projekty mogą być realizowane błyskawicznie, a ich ceny są bardzo atrakcyjne, nawet przy bardzo małych nakładach. Kolejną zaletą drukarni cyfrowej jest to, że wydruku można dokonać na dowolnym podłożu i gramaturze. Co więcej, zamieszczanie dowolnych, zmiennych danych na wydrukach również nie stanowi najmniejszego problemu. Warto dodać, że jakość takich wydruków jest coraz lepsza. Powoli druk cyfrowy zaczyna dorównywać jakością drukowi offsetowemu. Nic więc dziwnego, że ta technika drukowania powoli zaczyna zyskiwać coraz szerszą liczbę zwolenników. Ich ogromna liczba zadowolonych klientów sprawia, że wydruk cyfrowy zyskuje na popularności. Zaś drukarnia internetowy bądź stacjonarna nie musi już posiadać tak specjalistycznych i różnorodnych urządzeń i narzędzi do świadczenia swoich usług.

Kontakt z nami

723 944 852

05-430 Celestynów ul. Osiecka 2